a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

ارزش غذائی گرده گل

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > ارزش غذائی گرده گل

ارزش غذائی گرده گل

ارزش غذائی گرده گل – گرده گل مهمترین ماده غذائی برای رشد و نمو زنبور عسل می باشد .این ماده خصوصا برای زنبور های جوان پرستار که وظیفه تغذیه نوزادان ، ملکه و سایر زنبور ها را بعهده دارند بسیار حیاتی است . ثابت شده است که طول عمر زنبور عسل و بسیاری از فعالیت های طبیعی آن بستگی به گرده گل موجود در کندو دارد . بطور کلی عدم وجود گرده گل و یا کمبود آن باعث عوارض سوء و رفتار غیرطبیعی زنبور عسل می گردد که مهمترین آن عبارتند از : کاهش یا عدم تولید ژل رویال ، کاهش طول عمر ، عدم تولید زهر به مقدار کافی ، عدم رشد کافی تخمدان ها ، کاهش میزان تخم کذاری ملکه ، کاهش تولید موم و شان سازی ، حساس شدن نسبتبه بعضی از بیماری ها خصوصا بیماری نوزما ، عدم توان زمستان گذاری مناسب و غیره . بدیه است این عوارض به تدریج موجب کاهش جمعیت کلنی ، تقلیل راندمان کار و نهایتاً از بیرون رفتن کلنی خواهد شد .

این نوع گرده گلها از گیاهانی چون درختان میوه ، انواع شبدر شیرین و یونجه و ذرت شیرین و غیره جمع آوری می شود . ارزش غذایی انواع گرده گل برای زنبور عسل بستگی به مقدار پروتئین و انواع اسید های آمینه موجود در آنها دارد . مهمترین استفاده ای که انسان از گرده گل بعمل می آورد تلقیح گیاهان زراعی ، باغی و مرتعی با استفاده از روش های مختلف گرده افشانی است .   مصری ها ، یونانی ها ، چینیها و ایرانیها در قدیم از گرده گل تغذیه می نمودند و ثابت شده است که این ماده حاوی هورمون های تحریک کننده جنسیی می باشد و احتمالاً برای درمان نازائی بکار برده شده است و همچنشن مصرف گرده گل برای سلامتی غده پروستات مفید می باشد .

از دیگر کاربرد های پزشکی گرده گل معالجه اشخاصی است که به گرده برای معالجه اشخاصی است که به گرده گل یا گیاه خاصی حساسیت یا آلرژی دارند . گفته شده است که بیماران حساس به گرده گل در صورت خوردن از عسل و یا جویدن درپوشهای مومی شان عسل ، بخاطر داشتن مقداری گرده گل در آن ها ، تدریجا درجه حساسیت آنها کاهش یافته و بهدود می یابند .

 

کلیدواژه ها : عسل ، عسل طبیعی ، عسل ارگانیک ، عسل محلی ، عسل آویشن ، عسل کنار ، عسل چهل گیاه ، عسل گون ، ژل رویال ، بره موم ، گرده گل ، محمدرضا طهماسبی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید