a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

عسل رس

عسل رس

عسل طبیعی و حرارت ندیده رس میزند

پروسه رس بستن عسل یک فرایند طبیعی در آن است و عسل حرارت ندیده و خام و طبیعی تمایل به رس بستن دارد که هیچگونه تاثیر منفی بر روی خاصیت عسل نداشته و تنها بر روی رنگ و بافت ان تاثیر میگذارد.بسیاری از مشتریان این فرایند را دلیل بر بد و نامرغوب بودن عسل می دانند درحالیکه کاملا برعکس آن صادق است.

نکته مثبت در رس بستن عسل این است که این فرایند باعث حفظ عطر و طعم و خصوصیات کیفی عسل می شود. بسیاری از مشتریان ترجیح میدهند عسل را به این صورت استفاده کنند چراکه از لحاظ نحوه مصرف بر روی نان و ایجاد یک صبحانه لذت بخش برای کودکان و افراد خانواده آسان تر می باشد.

عسل رس از پایین آن شروع کرده و تدریجا به سمت بالا حرکت می کند. و به صورت یکدست مانند کره بسته میشود که این امر وجه تمایز با عسل تغذیه ای با شکرمی باشد که به صورت تکه تکه و با بلورهای درشت شکر مشاهده می شود. از دلایل رس بستن عسل وجود آنزیم طبیعی موود در آن به نام دیاستاز می باشد که به مرور ته نشین میشود و دیگر اینکه، قندهای تشکیل دهنده اصلی عسل شاما فروکتوز و گلوکز از لحاظ میزان حلالیت متفاوت هستند. فروکتوز تمایل بیشتری به حل شدن داشته درحالیکه گلوگز میزان حلالیت پایین تری دارد و به صورت کریستال های دهیدراته جدا میشود که این کریستالهای گلوکز به صورت طبیعی سفید رنگ هستند. از دیگر عوامل میزان رطوبت عسل است، عسل های با رطوبت بالاتر مستعد رس سریعتری هستند. همچنین حضور گرده های گل که با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند و به صورت میکروسکوپی در آن حین فراوری عسل توسط زنبور به آن افزوده میشود هم از عوامل ایاد رس در عسل طبیعی می باشد.

بنابراین رس بستن عسل یک فاکتور بصری برای مشتریان جهت تشخیص طبیعی بودن عسل ایجاد میکند.

سوال متداول: آیا عسل های معمول در بازار که به صورت مایع هستند دلیل بر بی کیفیتی آنها میباشد؟

خیر، عسل طبیعی که در ابتدا از شان ها استخراج میشوند، به صورت مایع هستند و به مرور زمان بسته به نوع عسل اگر در محیط بیرون نگهداری شوند در طی مدت شش ماه الی یکسال رس میبندند. بنابراین اگر دوست دارید عسل را به صورت مایع مصرف کنید برای کسب اطمینان میتوانید بروسه رس بستن را در آن تحت بررسی قرار دهید. البته لازم به تذکر است که برخی از عسلها مانند کنار طبیعتا بسیار دیر رس میبندند. اما عسل هایی مانند گون، مرکبات، آویشن، چهل گیاه به نسبت سرعت بیشتری در رس بستن دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید