a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

گرده افشانی

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > گرده افشانی

گرده افشانی

از ابتدای خلقت گیاهان و حشرات رابطه نزدیکی بین آنها برقرار شده که تکامل و بقاء آنها را تضمین می کند. به عبارت دیگر اکثر گیاهان برای تولید مثل و بقاء گونه خود به عمل گرده افشانی حشرات وابسته هستند و از طرف دیگر حشرات گرده افشان نیز برای تغذیه از شهد و گرده گلها به آنها وابسته می باشند. گرده افشانی بسیاری از گیاهان از جمله بعضی از مهمترین گیاهان زراعی و درختان میوه بوسیله حشرات انجام می شود.

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت جهان و با عنایت به این که منابع تأمین کننده غذا مثل آب و زمین برای این جمعیت محدود می باشد لازم است حداکثر استفاده از زمین های قابل کشت کشاورزی بعمل آید. در جریان پیشرفتهای مختلف در امور گوناگون کشاورزی برای رفع احتیاجات بشر از نظر غذا، پوشاک و سایر حوائج ضروری، نقش زنبور عسل، زنبور های وحشی و سایر حشرات گرده افشان بسیار حائز اهمیت است.

طبق گزارش Thurston در سال ۱۹۶۹، در جهان بیش از ۳۰۰۰ گونه مورد استفاده تغذیه ای بشر قرار گرفته اند. از این رقم فقط ۳۰۰ گونه بطور وسیع کشت می شوند که ۱۲گونه آن تقریباً ۹۰ درصد غذای مصرفی جهان را تشکیل می دهند. این ۱۲ گونه گیاه عبارتند از : برنج، گندم، ذرت، سرگوم، ارزن، چاودار، جو، سیب زمینی، نانیوک، موز و نارگیل. گرده افشانی غلات خودبخود و یا به وسیله باد انجام می شود. نارگیل هم بوسیله باد و هم بوسیله حشرات گرده افشانی می شود.

بطور کلی گرده افشانی بر دو نوع است:

  1. گرده افشانی مستقیم
    انتقال دانه گرده از بساک پرچمهای یک گل بر روی کلاله مادگی همان گل و یا گل دیگری که دارای فرمول ژنتیکی یکسان باشد. گرده افشانی مستقیم ممکن است به دو صورت انجام شود.
    الف- بدون دخالت عوامل گرده افشان : که در این صورت گرده گل در اثر رشد و نمو و حرکت قسمتهای مختلف یک گل به مادگی همان گل و یا گلهای مجاور انتقال می یابد.
    ب- با کمک عوامل گرده افشان: در این حالت گرده گل ممکن است با دخالت حشرات باد، قوه جاذبه زمین و غیره به مادگی همان گل و یا به مادگی همان گل و یا به مادگی گلهای همان گیاه و یا به گلهائی از گیاه دیگر که دارای فرمول ژنتیکی مشابه است منتقل شود.
  2. گرده افشانی غیر مستقیم
    انتقال دانه از بساک گل یک گیاه به کلاله مادگی گل گیاه دیگری که دارای فرمول ژنتیکی متفاوتی است. این عمل همیشه به وسیله عوامل خارجی گرده افشان و معمولاً توسط حشرات و باد انجام می شود.

چندسو

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید