a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اصلاح نژاد زنبور عسل

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > اصلاح نژاد زنبور عسل

اصلاح نژاد زنبور عسل

اصلاح نژاد زنبور عسل – بطور کلی گونه ها، نژاد و دورگه های زنبور عسل اختلافات ظاهری، ساختمانی و رفتاری زیادی با هم دارند. این تفاوتها اساساً تحت انتخاب طبیعی در طول زمان بسیار طولانی حاصل می شوند (Ruttner 1988) بعضی از خصوصیات حاصله از نظر محققین مطلوب و بعضی نامطلوب می باشند. یکی از خصوصیات جالب توجه زنبور عسل اینست که منشاء جنسیت آنها هاپلودیپلوئید می باشد. به عبارت دیگر زنبور های نر هاپلوئید بوده و از تخماهای بازور نشده حاصل میشوند و ماده ها (ملکه ها و کارگرها) دیپلوئید هستند و از تخمهای بارور بوجود می آیند. ماده ها گرچه از نظر ژنتیکی یکسان هستند ولی از نظر ظاهری و رفتاری و فیزیولوژیکی تفاوت زیادی دارند که این امر تحت تأثیر شرایط محیطی و نحوه پرورش آنها حاصل شده است. ملکه زنبورعسل معمولاً ۲ تا ۳ سال زندگی میکند و می تواند در دوران زندگی خود صدها هزار نوزاد بوجود آورد. در حالی که کارگر ها عمر خیلی کوتاه تری داشته و از نظر رفتاری بسیار پیچیده و متنوع هستند.

با توجه به گسترش روزافزون نژاد ها و هیبرید های زنبور عسل در سطح جهان و همچنین با توجه به اینکه جفتگیری ملکه زنبور عسل به طور طبیعی در فضای آزاد و بصورت تصادفی با زنبور های نر موجود در محوطه و خارج از کنترل انسان انجام می شود این امر موجب تنوع و گستردگی هرچه بیشتر خصوصیات نژادی می شود به طوری که دستیابی به نژاد خالص از نظر ژنتیکی و بطور طبیعی ماری بس دشوار می باشد. از طرف دیگر ابداع و پیشرفت فن تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل توسط Laidlaw 1949 , Roberts & Mackensen,1948, Laidlaw, 1944, Nolan, 1932, Watson, 1927 زمینه کنترل ينتیک زنبور عسل را فراهم نمود، به طوری که مطالعات اصلاح نژادی و دورگه گیری زنبورعسل بطور گسترده ای رونق گرفت و امروزه می توان ادعا نمود که زنبور عسل تنها حشره ای است که تلقیح مصنوعی بر روی آن با موفقیت کامل انجام شده و راه را برای مطالعات ژنتیکی و اصلاح نژاد کاملاً باز نموده است.

 

کلیدواژه ها : اصلاح نژاد زنبور عسل، عسل ، عسل طبیعی ، عسل ارگانیک ، عسل محلی ، عسل آویشن ، عسل کنار ، عسل چهل گیاه ، عسل گون ، ژل رویال ، بره موم ، گرده گل ، محمدرضا طهماسبی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید