a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل

عسل ارگانیک اورازان > مقاله  > اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل

اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل

اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل – با  توجه به اینکه طی سال های پس از انقلاب اسلامی، صنعت زنبورداری، از رشد کمی مطلوب برخوردار بوده و شمار کلنیهای زنبور عسل از پانصد هزار در سال ۱۳۵۶ به بیش از پنج میلیون و یازده هزار در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است و زنبورداری صنعتی در ایران رشد نموده لذا به فراهم آوردن امکانات توسعه کیفی این صنعت ضروری به نظر می رسد.

برای توسعه کیفی، در شاخه های گوناگون زنبورداری، از قبیل مدیریت پرورش، اصلاح نژاد، تولیدات زنبورعسل، فرآوری، بسته بندی و بازاریابی محصولات، باید تلاش جدی صورت گیرد. در این راستا پرورش ملکه زنبورعسل به عنوان تکنیکی در خدمت اصلاح نژاد این موجود و نیز مدیریت بهینه پرورش زنبورعسل، نقش اساسی ایفا می کند.

با توجه به اینکه ملکه زنبورعسل، مادر کلنی و تامین کننده کارگران کلنی است و بخشی مهم از ویژگی های کارگران کلنی از نظر قدرت چرا، جمع آوری شهد و گرده و مقاومت در بابر عوامل نامساعد محیطی از طریق ملکه به آنها منتقل می شود، در نتیجه داشتن ملکه های مناسب در کلنی ها از رموز موفقیت زنبورداران است. بنابراین آشنایی با روش های پرورش ملکه زمبور عسل و تامین ملکه های مناسب از کلنی های برتر هر زنبورستان می تواند زنبورداران را در رسیدن به این هدف ها یاری نماید.

همان‌طور که ذکر در اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل شد بخش همده ای از ویژگی های مهم مانند باروری، جمعیت، جمع آوری شهد و گرده، مقاومت در برابر آفات، نکاتی در مورد فن زنبورداری و بیماری ها، رفتار دفاعی، قابلیت بچه دهی، تولید موم و زمستان گذرانی را ملکه به کلنی منتقل می کند. از سوی دیگر ملکه های جوان نیز نسبت به ملکه های پیر جمعیت بیشتری تولید می کنند و عملکرد کلنی را افزایش می دهند. بنابراین گذشته از خصوصیات ژنتیکی مطلوب کلنی که بخش مهمی از آنها وابسته به ملکه زنبورعسل است، نیاز کلنی‌ها به ملکه جوان و تعویض ملکه کلنی ها هر دو سال یک بار ، از دلایل دیگر اهمیت پرورش ملکه زنبورعسل و نیاز به فراگیری این تکنیک می باشد.

کلیدواژه ها : اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل,زنبور عسل,عسل ارگانیک,عسل,عسل طبیعی,ملکه,پرورش ملکه

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید