a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

تاریخچه پرورش ملکه زنبور عسل ارگانیک در ایران

عسل ارگانیک اورازان > مقاله  > تاریخچه پرورش ملکه زنبور عسل ارگانیک در ایران

تاریخچه پرورش ملکه زنبور عسل ارگانیک در ایران

تکنیک پرورش ملکه زنبور عسل ارگانیک تا قبل از انقلاب اسلامی و حتی تا پیش از دهد. جنس زنبورداران ایران رایج نبود و آنان با روش های جدید پرورش ملکه آشنایی جنای ملکه آشنایی چندانی نداشتند در آن زمان بخشی از ملکه های مورد نیاز از خارج کشور وارد می شد و احتمالاً زنبورداران با روش های ابتدایی و پرهزینه، تعداد محدودی ملکه تولید می کردند.

با توجه به اهمیت پرورش ملکه زنبور عسل ارگانیک برای زنبورداران، پس از انقلاب اسلامی و طی دهد شصت، تلاش های وزارت جهاد سازندگی، وزارت کشاورزی و استادان دانشگاهها در چین توسعه تکنیک پرورش ملکه در میان زنبورداران  عسل ارگانیک ، باعث رشد و شکوفایی این صنعت عسل ارگانیک گردید زیرا با توسعه تکنیک پرورش ملکه و حمایت وزارت جهاد سازندگی از بخش خصوصی و نیزگسترش این فن از سوی ایستگاه های پرورش ملکه، شمار کلنیهای کشور به میزان صددرصد افزیش یافت و از لحاظ کیفی نیز به وضعیتی برتر نسبت به گذشته دست پیدا کر ه طوری که میانگین تولید کلنیهای ایران که کمتر از ده کیلوگرم در هر کلنی بود به دوازده کیلوگرم افزایش یافت. طی این دهه، ایستگاه های پرورش ملکه دولتی با هدف های حفظ و حراست از منابع ژنتیکی زنبور عسل ارگانیک بومی ایران و تهیه مقدمات لازم برای اصلاح نژاد زنبور عسل ایرانی، توسعه و ترویج تکنیک پرورش ملکه در میان کارشناسان، تکنسین ها، زنبورداران و نهایتا افزایش کیفیت تولیدات صنعت زنبورداری در نه منطقه نجف آباد، خوی، لنگرود، گرگان، اراک، نیشابور، شیراز، دزفول و جیرفت احداث شدند. ادر این مدت بعضی از این ایستگاه ها از عملکردی قابل قبول برخوردار بودند و در بعضی ایستگاه ها نیز دستیابی به هدف های تعیین شده به طور کامل صورت نگرفت. ولی در مجموع، این حرکت در توسعه صنعت زنبورداری در زمان یاد شده تأثیری بسزا داشت. پس از احداث ایستگاه های پرورش ملکه زنبور عسل ارگانیک، قدم بعدی حمایت از زنبورداران بخش خصوصی برای پرورش ملکه با اختصاص یارانه های مناسب و قیمت تضمینی ملکه بود که باعث شد دربخش خصوصی تعداد ملکه های تولیدی افزایش یابد؛ به طوری که شمار ملکه تولیدی بخش خصوصی که در ابتدای دهه ۱۳۶۰ در حدود سه هزار عدد بود در ابتدای دهه ۱۳۷۰ به بیش از سی هزار عدد افزایش یافت و از تعداد ملکه های تولید شده در ایستگاه های دولتی پیشی گرفت. پس از آن تا به حال نیز این روند ادامه داشته و تولید ملکه در بخش خصوصی دراواخر دهه هشتاد به نزدیک صدهزار ملکه در سال رسیده و بیشتر از ایستگاههای دولتی است.

آمار تولید ملکه زنبور عسل ارگانیک در ایران را نشان میدهد و وضعیت پرورش ملکه درایستگاههای دولتی و بخش خصوصی در این جدول نشان داده شده است(۲). البته طی دهه ۱۳۷۰ به تدریج و همراه با سیاست های کلان دولت، حمایت از بخش های تولیدی از طریق اختصاص یارانه ها و حمایت های علمی – فنی دولتی به تدریج کاهش یافت وسیر صعودی تولید ملکه در کشور را تحت تأثیر قرار داد، به طوری که طی این دهه بعضی ازتولید کنندگان طرف قرارداد وزارت جهاد سازندگی قرارداد خود را لغو نمودند، اما در هر حال این حرکت متوقف نشد و تولید ملکه در بخش های دولتی و خصوصی با وجود مشکلات موجود ادامه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید