a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

جابه‌جا کردن کلنی های زنبور عسل

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > جابه‌جا کردن کلنی های زنبور عسل

جابه‌جا کردن کلنی های زنبور عسل

هنگامی که منظور از جابه‌جا کردن کلنی های زنبور عسل انتقال به فاصله نسبتاً کم مثلاً جندین متر باشد مثلاً طول یا عرض زنبورستان، و یا در نقطه دیگری در زنبورستان باشد ساده ترین کار اینست که روزانه کندوی مورد نظر را حدود یک متر به طرف محل جدید منتقل نمود. با این کار زنبورها قادر خواهند بود موقعیت محلی کندوی خود را در خاطر خود حفظ کرده و بدون این که به خطا به سایر کندوها وارد شوند عمل انتقال آنها انجام میگیرد. ولی اگر قرار است کلنی ها به فاصله بیشتری نزدیک به محل اصلی منتفل شوند مثلاً در حدود یک کیلومتری از محل اولیه، در این صورت باید توجه داشت که چون شعاع پرواز چرائی زنبورعسل حدود ۳ کیلومتر است نمی توان کلنی ها را متسقیماً به فاصله کمتر از ۳ کیلومتر منتقل نمود زیرا در این صورت زنبور های چراکننده به محل قبلی کندو های خود باز گردند. بذا برای انجام این منظور توصیه می شود که ابتدا کلنی ها را به محلی حدود ۱۰ کیلومتری و یا بیشتر منتقل نمود و پس از این که چند روز در این محل باقی ماندند و خاطره محل قبلی را فراموش کردند آنها را به محل جدید که فرضاً کمتر از ۳ کیلومتر از محل اولیه آنها بود است منتقل نمود. انتقال کلنی های زنبور عسل به فاصله بیش از ۳ کیلومتر از محل قبلی معمولاً موجب بازگشت زنبور های چرا کننده به محل اولیه نخواهند شد.

برای جابه‌جا کردن و انتقال کلنی‌های زنبور عسل به این ۲ نکته توجه کنید :

  1. زمان انتقال موقعی باشد که تمام زنبور های چراکننده در کندو باشند. این زمان در هنگام غروب آفتاب تا قبل از روشن شدن هوا در صبح روز بعد خواهد بود.
  2. قبل از حمل کندو ها باید کلیه سوراخ ها و شکافهای کندو را بغیر از سوراخهای تهویه مسدود نمود و درب کشوئی سولاخ پرواز نیز بسته شود و قابهای داخل کندو ها را در محل خود محکم کنند.

 

کلیدواژه ها :کلنی های زنبور عسل، عسل ، عسل طبیعی ، عسل ارگانیک ، عسل محلی ، عسل آویشن ، عسل کنار ، عسل چهل گیاه ، عسل گون ، ژل رویال ، بره موم ، گرده گل ، محمدرضا طهماسبی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید