a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

زنبور قلیائی

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > زنبور قلیائی

زنبور قلیائی

این زنبور سالها است که در ایالات متحده آمریکا به عنوان حشره ای بسیار مؤثر در گرده افشانی یونجه بکار برده می شود. این حشره زنبوری است که به طور انفرادی زندگی میکند ولی افراد این گونه تمایل دارند که لانه های خود را نزدیک بهم و در خاکهای شور و قلیائی ورسی شنی بسازند.

زنبور قلیائی حشره ای است اقریباً به اندازه زنبور عسل به رنگ مشکی و با نوارهای عرضی سبزرنگ در روی شکم آن. چون به طور گروهی در یک منطقه لانه می سازند ممکن است تا یکصد هزار لانه در سطح ۱۵×۱۵ متر ایجاد کنند. لانه این زنبور که در خاک درست می شود دارای دهانه ای به قطر یک مداد و در زیر خاک به صورت یک تونل عمودی است که ممکن است تا عمق ۲۵ زسانتی متری نیز پائین برود، ولی معمولاً حدود ۱۵-۱۰ سانتی متری است. زنبور نوزاد خود را در انتهای این تونل که تقریباً تخم مرغی شکل است پرورش می دهد. بدین ترتیب که سطح خاک و دیواره های آن را با ترشحات بزاقی خود براق و صاف کرده، سپس در آن جا مقداری گرده گل به صورت گلوله ای قرار می دهد که این گرده با شهد گلها آغشته شده است. بعد از قرار دادن غذا در ته لانه، روی گلوله گرده یک تخم قرار میدهد که نوزاد آن در اواخر بهار و اوایل تابستان یه دنیا می آید. دوره جنینی در تخم سه روزه بوده و مدت رشد لاروی حدود ۸ روز می باشد. لارو کامل ۱۰ ماه به حالت لاروی باقی می مانده ولی اکثر این مدت را به صورت خواب زمستانه به سر میبرد. پس از این مدت به حالت شفیره در خواهد آمد که در دو هفته بعد به حشره ماده در حدود ۱۵ تا ۲۰ لانه ساخته و در هر لانه یک تخم میگذارد.

کلیدواژه ها :زنبور قلیائی، عسل ، عسل طبیعی ، عسل ارگانیک ، عسل محلی ، عسل آویشن ، عسل کنار ، عسل چهل گیاه ، عسل گون ، ژل رویال ، بره موم ، گرده گل ، محمدرضا طهماسبی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید