a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

چرا عسل گون ارزشمند است ؟!

عسل ارگانیک اورازان > مقاله  > چرا عسل گون ارزشمند است ؟!

چرا عسل گون ارزشمند است ؟!

عسل گون جزو بهترین عسل ایران گیاهی است که در سخت ترین شرایطِ آب و هواییِ نزدیک قله کوهها (اختلاف دمای بالای  °۳۰ در شبانه روز) که کمتر گیاهی تاب می آورد، رشد می کنند و جلوی فرسایش خاک، در اثر روان شدن آبهای سطحی، در تندترین شیبها را می گیرد.

در نظر داشته باشیم که این ارتفاع، یعنی بالای ۲۰۰۰ متر، محل ریزش باران های بسیار شدید در اثر صعود یکباره هواست. به بیانی دیگر منشا سیلهای سهمگین همین دامنه های نزدیک به قله هاست.  اما گَوَنها به خوبی از پس این مشکل برمی آیند. و سیل بندهای طبیعی هستند. گیاه خاکی (هوموس) که گَوَنها بر جای می گذارند به دیگر گونه‌های گیاهی کمک می کند تا رشد کنند.

گون ها در خوراک دهی به جانوران نیز نقش دارند. هم با برگهای بسیار کوچک خود به چهارپایان غذا می دهند و هم با گلهای خوشبوی خود به حشرات به ویژه زنبورهای عسل شهد می رسانند. خانه و پناهگاه بسیاری از گونه‌های جانوری مانند کبک، خرگوش، روباه و…   لابه‌لای بوته‌زارهای گَوَن است. گون ها علاوه بر نگهداری آب و خاک برای ما انسانها خوراک و پوشاک آماده می کنند.

از نوعی گون به نام گون سفید ماده دارویی و صنعتی کتیرا به دست می آید که همگان از کاربردهایش شنیده ایم.

پس مواظب گون ها باشیم.

 

گون به راحتی آتش می گیرد و حتی در بهار و تابستان هم ظاهری خشک مانند دارد. به همین علت برخی فکر می کنند چون گیاه خشکی است پس می توانند از آن به عنوان سوخت استفاده کنند. در صورتی که این موجود صبور و پرطاقت به خاطر شرایط سخت آب و هوا و خاک خودش را خشک و بی جان نشان می دهد. اما زنده اند و زندگی بخش.

حتی گونهایی که خشک شده اند و بر روی خاک افتاده اند، جلوی راه افتادن سیل را می گیرند و بستری می شوند برای رویش گونه های دیگر گیاهی.پس اگر این بار به کوهستان رفتیم ، به این گیاهان شگفت انگیز به دیده احترام و بزرگی بنگریم. ما مدیون گون هستیم.

پس گون ها را حفظ کنیم.

عسل اورازان از بهترین عسل ایران، طبیعی ترین و خالص ترین عسل ارگانیک ایران را در اختیار مشتریان قرار میدهد و همیشه شعارش تأکید بر استفاده محصولات ارگانیک به خصوص عسل ارگانیک اورازان است تا در کنار حفظ سلامتی مشتریان بتواند طعم واقعی عسل ارگانیک را برساند.

 

برچسب ها : عسل گون,عسل ارگانیک,بهترین عسل ایران,عسل طبیعی,گیاه گون,عسل اورازان

 


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید