a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

کاربرد موم زنبور عسل

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > کاربرد موم زنبور عسل

کاربرد موم زنبور عسل

کاربرد موم زنبور عسل

از زمان های قبل از تاریخ، موم زنبور عسل مورد استفاده انسان بوده است. مصری های قدیم در ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، زنبورعسل را نگه داری کرده و موم آنرا برای ساختن قالب، برای نوشتن و همچنین برای مومیایی کردن و محفوظ کردن اجساد مرده هایشان بکار می برده اند. رومیان قدیم از موم زنبور عسل در کوزه گری، رنگرزی و نساجی استفاده میکرده اند. انواع عروسک های مومی از معابد یونانیها و رمیان قدیم یافت شده است. کاربرد موم زنبورعسل برای تأمین روشنائی از زمانهای بسیار قدیم خصوصاً در مصر بسیار رایج بوده است. برای اولین بار شمع توسط یونانی ها با بکارگیری نخ کتانی و موم زنبورعسل کالای بسیار باارزشی بوده به طوری که مجسمه های مومی در کلیساها برای دفع بدی ها و دور کردن شیطان نگه داری می شدند زیرا عقیده بر این بود که اگر مجسمه مومی کسی آسیب ببیند آن شخص نیز آسیب خواهد دید. در قرن هفدهم کفپوش های چوبی قصرهای فرانسه را بوسیله موم زنبورعسل صیقل داده و واکس می زدند. در دوران رنسانس در ایتالیا از موم زنبورعسل برای قالب سازی و کشیدن تمثال به مقدار زیادی استفاده می شده است. موم زنبور عسل در ساختن مرکب برای چاپ و نوشتن، از قدیم بسیار رایج بوده و هست.

کاربرد موم زنبور عسل آنقدر فراوان گردید که کم کم تولیدات آن نتوانست جوابگوی نیاز صنایع مختلف باشد به طوری که امروزخ کمتر صنعتی است که از موم به نحوی استفاده نکند. لازم به تذکر است که چون تولید موم زنبورعسل بسیار گران می باشد و از طرف دیگر منابع دیگری مانند موم های گیاهی، حیوانی و مصنوعی برای تولید سایر انواع موم وجود دارد.

امروزه در صنعت بیشتر از مومهائی غیر از موم زنبور عسل استفاده می شود. ولی آنچه که حائز اهمیت است اینست که یکی از راههای عمده استفاده از موم زنبور عسل در صنعت زنبور داری است و هیچ نوع مومی کیفیت و مرغوبیت موم خالص زنبورعسل را برای این صنعت ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید