a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 مزرعه سبز اورازان.
تمامی حقوق محفوظ است.

026-34303736

0912-1816136

021-22073814

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

نگهداری و جمع آوری گرده گل

عسل ارگانیک اورازان > وبلاگ  > نگهداری و جمع آوری گرده گل

نگهداری و جمع آوری گرده گل

برای جمع آوری گرده گل از کندو های زبورعسل معمولاً از تله گرده گیری استفاده می شود. طرز کار این تله بدین ترتیب است که آنرا روی کندو نصب کرده به گونه ای که زنبور ها هیچگونه راه ورود و خروج به غیر از عبور از تله نداشته باشند. در روی این تله شبکه ای وجود دارد که حاوی سوراخ های مدوری است که زنبور های کارگر به سختی از آن عبور میکنند. لذا دانه های گرده روی پاهای زنبور های کارگر در هنگام عبور از این شبکه از پاهای آن ها جدا شده و در داخل مخزن زیر تله جمع آوری می شوند. نصب تله گرده گیری روی کندوها باید هنگامی انجام شود که گیاهان گرده زا در منطقه پرواز زنبورها فراوان باشند. ضمناً نباید برای مدت طولانی تله های گرده گیری روی کندو ها نصب باشند زیرا ممکن است زنبورها نتوانند به مقدار مورد نیاز خودشان گرده گل به داخل کندو ببرند. همچنین نصب تله گرده گیری روی کندوه ها در هنگام جریان شهد طبیعی موجب تقلیل تولید عسل کندو ها خواهد شد. لذا توصیه شده است ابن کار در زمانی انجام شود که شهد طبیعی کم باشد و هر کلنی روزانه حدود ۱۰۰ گرم گرده جمع آوری نماید.
تله های گرده گیری که حدود ۶۰ درصد گرده جمع آوری شده توسط زنبور ها را از پاهاهی آن ها جدا و ذخیره نمایند بسیار مناسب می باشند زیرا بقیه گرده به داخل کندو ها برده شده و به مصرف خود زنبور ها خواهد رسید.

 

تله گرده گیر

تله گرده گیر

بعضی از گیاهاهنی که بوسیله باد رده افشانی می شوند مقدار زیادی گرده گل تولید میکنند که دانه های آنها معمولاً کوچیک و خشک می باشند و می توان بدون کمک زنبورعسل و با روش های مختلف آنها را جمع آوری نمود.

کلیدواژه ها :جمع آوری گرده گل،  عسل ، عسل طبیعی ، عسل ارگانیک ، عسل محلی ، عسل آویشن ، عسل کنار ، عسل چهل گیاه ، عسل گون ، ژل رویال ، بره موم ، گرده گل ، محمدرضا طهماسبی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید